czwartek, 29 września 2011

Nauka języka angielskiego

Znajomość języka angielskiego jest w obecnych czasach absolutnym musem, czy to w życiu prywatnym czy zawodowym. Każdy na co dzień, świadomie lub nie, ma do czynienia z językiem angielskim w różnej formie.

Mogą to być slogany reklamowe, piosenki, bądź wyrażenia, które weszły do języka polskiego w niezmienionej formie. W środowisku zawodowym najczęstszym przykładem wykorzystania języka angielskiego może być korespondencja handlowa począwszy od najmniej formalnych emaili poprzez zapytania ofertowe, zamówienia kończąc na umowach cywilnoprawnych. Ta wszechobecność języka angielskiego wymaga już nie tylko od pracowników ale od większości ludzi umiejętności komunikatywnego posługiwania się językiem. Pytanie, które każdy powinien sobie teraz zadać powinno brzmieć: jak mogę nauczyć się tego języka?

W grupie raźniej

Najprostszym sposobem może być po prostu rozpoczęcie nauki na kursie języka angielskiego. Nauka w grupie ludzi mających ten sam główny cel, tj. nabycie wiedzy umożliwiającej swobodną rozmowę może być niezwykle motywująca. Dodatkowym atutem kursów językowych jest ich cena, przeważnie niższa ze względu na liczbę osób partycypujących. Należy jednak pamiętać, że aby uczyć się efektywnie, grupa nie powinna liczyć więcej jak sześć osób. Sześcioosobowa grupa pozwala na optymalne wykorzystanie czasu na zajęciach przez wszystkich słuchaczy.

100% uwagi tylko dla mnie

Niektórzy z nas nie potrafią jednak efektywnie uczyć się kiedy w około jest tyle rozpraszaczy. Dla takich osób najlepszym wyjściem z sytuacji będą lekcje indywidualne. W przeciwieństwie do kursów grupowych, lekcje sam na sam z nauczycielem są gwarancją przyswojenia oraz natychmiastowego wykorzystania zdobytej wiedzy w praktyce tj. poprzez wykorzystanie ćwiczeń typu ‘podział na role’. Niewątpliwym atutem zajęć indywidualnych jest stuprocentowa uwaga lektora poświęcona tylko jednej osobie. Niestety taki luksus niesie ze sobą znaczne zwiększenie nakładów finansowych poświęconych na doskonalenie swoich umiejętności językowych.

Czynnie słuchać, czynnie mówić

Stosunkowo nowym sposobem nauki języka angielskiego oferowanym przez liczne portale jest nauka poprzez czynne słuchanie. Portale te oferują szereg nagrań audio i video, które mają na celu podnieść nasze kompetencje językowe, głównie w zakresie komunikowania się. I tak, logując się na stronę wybieramy temat nagrania w zależności od naszych upodobań. Po wybraniu tematu, naszym zadaniem jest odsłuchanie nagrania i/lub obejrzenie krótkiego filmiku a następnie uzupełnienie załączonych ćwiczeń. Atutem takiej formy nauki jest niewątpliwie ciągły kontakt z językiem mówionym tzw. real English. Ten sposób na naukę języka może okazać się nietrafiony, w przypadku osób, które nie są typem samouka.

Co wybrać?

Rynek usług językowych jest zalany przeróżnymi, innowacyjnymi bardziej lub mniej, sposobami na przyswojenie języka obcego. Mogą to być kursy angielskiego, prywatne lekcje lub nauka języka przez Internet. Wybór odpowiedniej dla nas metody jest podyktowany kilkoma czynnikami, przede wszystkim jednak należy rozważyć czy jestem w stanie uczyć się sam/a. Z punktu widzenia finansowego, uczenie się w domu ma najwięcej zalet, jednak jeżeli nie potrafimy naprawdę skupić się na jednej czynności może lepiej będzie jeżeli spróbujemy kursów językowych. Jest to korzystna relacja ceny do jakości. W przypadku, kiedy wydatki finansowe nie są najistotniejsze warto skorzystać z pomocy doświadczonego prywatnego lektora.


---

Zobacz też: kursy angielskiego Poznań


Autorem artykułu jest Mariusz Wodel

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

poniedziałek, 26 września 2011

Złoty wrzesień to akcja promocyjna dla tych którzy chcą wiele ale taniej

Wydawnictwo Złote Myśli do końca września zorganizowało akcje na wszystkie ebooki,audiobooki, które dostępne są z 25% zniżką Kod promocji ZLOTYWRZESIEN

Zapraszam na stronę Złote Mysli

piątek, 23 września 2011

Czym jest naprawdę efektywna nauka języków obcych?

Czym jest naprawdę efektywna nauka języków obcych?
autorem artykułu jest Paweł Sygnowski

Jeśli po pięciu latach nauki języka obcego nadal nie możesz się nim w miarę sprawnie i naturalnie posługiwać, bez ciągłej konieczności zaglądania do słownika, to znaczy że coś jest NIE TAK!

CO, jest NIE TAK? Oczywiście: Twój sposób nauki.

Wbrew pozorom Ty już dobrze wiesz, czym jest nie efektywna nauka języka obcego. Już nie raz widziałeś jej efekty, a raczej ich brak. Wszechobecna i wszechogarniająca nuda, wkuwanie na pamięć reguł gramatycznych, to tylko niektóre cechy charakteryzujące taki rodzaj nauki. W naprawdę skutecznej i efektywnej nauce "ze świecą" szukać tego typu zjawisk. Efektywna nauka - jak sama nazwa wskazuje - wykorzystuje maksymalną ilość pożądanych czynników, przy minimalizacji niekorzystnych zjawisk, co prowadzi do maksymalnych efektów w minimalnym czasie.

Czynników podnoszących efektywność nauki języków obcych jest wiele, ale kilka z nich wartych jest specjalnej uwagi:

A.Pełne (tak to przynajmniej się "ładnie" nazywa) wykorzystanie możliwości mózgu.


Standardowe lekcje języka obcego aktywizują tylko jedną półkulę mózgową. Oczywiście, jest to ta lewa, która koncentruje się na sprawach związanych z logiką, mową, liczbami itp. rzeczami. Do pełnego wykorzystania możliwości naszego mózgu w czasie nauki, potrzebna jest aktywność obu półkul mózgowych: zarówno lewej, jak i prawej. Właśnie dlatego we współczesnych podręcznikach regułą już są elementy odpowiadające aktywności prawej półkuli, takie jak np. kolorowe obrazki, niecodzienne dialogi, diagramy, wykresy, wykorzystanie obrazów itp. Na pierwszy rzut oka może się wydawać się, że to już JEST TO, ale nie zupełnie.

Lekcje wykorzystujące w możliwie największym stopniu możliwości Twojego mózgu, można poznać już od razu po następujących elementach:

- po wykładowcy - zaangażowanego w prowadzenie lekcji, dynamicznego, energetycznego i z pobłażaniem podchodzącego do popełnianych błędów;

- po samej lekcji - ciekawa, dziwna, niekonwencjonalna, wykorzystująca przeróżne rekwizyty i ćwiczenia, oparta o nietypową historię.

B.Wielozmysłowość.

Standardowa lekcja języka obcego opiera się na wykorzystaniu 3 najważniejszych ludzkich zmysłów: wzroku (oczy), słuchu (uszy) oraz smaku (język) - właśnie w takiej kolejności. Przeważnie lekcje podzielone są na określone części angażujące co najwyżej dwa zmysły. Dodatkowo treść lekcji opiera się na Twojej znikomej aktywności (głównie co robisz, to siedzisz).

Efektywna lekcja ma za zadanie sprawić, aby uczestnicy w jak największym stopniu brali w niej udział, aby "wciągnęli się" w jej treść, zapominając o siedzeniu i czekaniu tylko na koniec zajęć.

C.Motywacja.


Bardzo ważna sprawa, o której z pewnością miałeś już okazję co nieco usłyszeć. Motywacja to ten przysłowiowy "błysk w oku" oraz pełne zaangażowanie danego uczestnika w naukę danego języka.

Motywacja naturalna wynika z silnego dostosowania treści lekcji do zainteresowań i celu jej uczestników. Na tym właśnie opierają się takie kursy, jak np. "Business English".

Z kolei sztuczna motywacja wytwarzana jest przez samych prowadzących poprzez odpowiednią organizacją zajęć, np. poprzez wprowadzenie różnego rodzaju konkursów, wręczając nagrody za szczególe wysiłki, chwaląc postępy uczniów itd. Słowem chodzi o stworzenie warunków wyzwalających w uczniach dodatkową chęć i zapał do dalszej nauki.

D.Sprzyjanie pamięci.

Chodzi tutaj o fakt wykorzystania przez prowadzących zajęcia, a także samych uczestników określonych praw i zasad rządzących naszym umysłem. To pozwoli w późniejszym czasie w łatwy sposób przypomnieć sobie samą treść zajęć.

==============

Podsumowując: tych kilka wymienionych powyżej cech charakteryzuje dobrą, efektywną lekcję języka obcego. Nie istnieją czarodziejskie sposoby, techniki, czy metody. Nie dość, że one nie istnieją, to są po prostu zupełnie nie potrzebne. Jedyne czego potrzebujesz, to dobrze zorganizowana, zbudowana i prowadzona lekcja. Niektóre kursy wykorzystują większość istniejących metod i technik, podczas gdy inne koncentrują się tylko na jednej, wypracowanej przez siebie metodzie. Jakkolwiek same "fundamenty" nie zmieniają się, gdyż prawa pamięci oraz zasady nauki języków obcych pozostają takie same.

--
Jak naprawdę można łatwo nauczyć się angielskiego?

Nauka nie będzie sprawiać Ci problemów

--
Paweł Sygnowski - autor profesjonalnych rozwiązań edukacyjnych
Praktycznie wszystko o właściwym użytkowaniu Twojego mózgu

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

środa, 14 września 2011

Prosty sposób na lektury? – słuchaj zamiast czytać.

Wraz z rosnącą popularnością cyfrowych produktów, pojawił się prosty sposób na szybkie i przyjemne przyswajanie literatury i lektur, które każdy znać powinien.
Szczególnie zainteresowani tą formą będą zapewne uczniowie, którzy raczej niechętnie podchodzą do konieczności brnięcia przez setki stron lektur. Nawet jeśli są to najważniejsze arcydzieła literatury światowej.

Tym sposobem pewnie zainteresują się również osoby, które nie muszą, ale chcą uzupełnić braki w lekturze. Powszechnie wiadomo jednak, jak trudno znaleźć czas na choćby kilka chwil z ciekawą powieścią.

Wyjściem z sytuacji, zarówno dla jednych jak i drugich są... książki audio. Dokładniej rzecz biorąc lektury szkolne oraz najznakomitsza literatura w formacie mp3. Taka książka, to nic innego jak nagranie, zawierające pełną treść lektury, czytanej przez lektora w sposób przyjazny dla ucha i wprowadzający słuchacza w świat poznawanej właśnie powieści.

Dzięki takiej książce do słuchania, nauczycielom i rodzicom na pewno łatwiej będzie przekonać uczniów do sięgnięcia po pełne wersje lektur, zamiast wszechobecnych bryków i opracowań. Kto wie, może po wysłuchaniu ciekawej opowieści sami chętniej sięgną po wersję „do czytania”?
Wszystkim „zapracowanym” miłośnikom literatury pięknej z kolei łatwiej będzie znaleźć chwilę na takich klasyków jak Tołstoj, Sienkiewicz czy Goethe. Z powodzeniem można wykorzystać czas w korku, długą podróż, czy po prostu zrelaksować się po ciężkim dniu pracy, dając przy tym odpocząć zmęczonym oczom.
W coraz popularniejszych sklepach z cyfrowymi produktami i księgarniach internetowych z dnia na dzień przybywa tego typu wersji książek. Bez wątpienia każdy może znaleźć coś dla siebie. Na przykład w e-kiosku można znaleźć niemal wszystkie lektury z programu gimnazjum i liceum: "Ogniem i Mieczem" "Quo Vadis"
"Pan Tadeusz" - opracowanie

Znajdują się tam również pozycje dla bardziej wymagających czytelników, a właściwie słuchaczy - audiobooki
Warto polecić zarówno te wymienione tytuły, jak i format książek audio w ogóle. Dzięki innowacyjnej formie produktu cyfrowego, łączą zalety zakupu przez internet, z natychmiastową możliwością używania.

Na co dzień oszczędzają czas i pozwalają wykorzystać go w przyjemniejszy niż dotąd sposób. Oferują przy tym przeżycia niedostępne przy „samodzielnym czytaniu”, jak ciekawa interpretacja tekstu w wykonaniu zawodowych aktorów i lektorów. Choćby dla takich interpretacji warto sięgnąć po literaturę piękną w formie mp3. Niejeden zdeklarowany miłośnik „papierowych książek” i przeciwnik cyfrowych produktów już przekonał się do nich .